Twórczość inspirowana wyobraźnią

Usiądź nasz gościu wygodnie, rozgość się, poczuj jak u siebiei pozwól się oczarować…

Trafiłeś do magicznego świata Art Maginarium.

piątek, 11 marca 2011

Salomona, biskupi, księżniczki i nasz ulubiony - pierścionek.

Pierścionki mają od wieków symboliczne znaczenie. Już w starożytnym Rzymie wskazywał na dostojeństwo, służył do pieczętowania listów i przedmiotów. Niektórzy z Was znają pewnie legendę o pierścieniu Salomona. Ponoć znał on imiona duchów i demonów, oraz miał nad nimi władzę. Posiadał cudowny pierścień z sygnetem i przy jego mocy lakował butelki, w których zamykał niedobre dżiny czy buntujące się duchy, po czym wrzucał je na dno Morza Czerwonego. 

Pierścienie były i są również ważne dla kościoła. Bardzo znany jest pierścień biskupi. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z roku 610. Pierścienie te, noszone są przez kardynałów, biskupów, opatów na środkowym palcu prawej ręki, są złote. Również odpowiednie kamienie mają znaczenie. Kardynałowie noszą pierścień z szafirem, natomiast biskupi i opaci z ametystem. Pierścień papieski, zwany pierścieniem rybaka, na tarczy ma wyobrażenie św. Piotra w łodzi wyciągającego sieć z wody. Pierścień ten, po śmierci papieża zostaje złamany. Na konklawe przynoszony jest nowy pierścień z gładką jeszcze tarczą. Nowo obrany papież ogłasza swoje imię i zwraca pierścień aby imię zostało na nim wygrawerowane. 

W Polsce już od wieku XV, kupcy nosili sygnety z wyrytym znakiem "firmowym". Rękodzielnicy zajmujący się ich wyrobem, zwani byli pierściennikami, albo ryngmacherami. Niestety z różnych przyczyn, po przeniesieniu stolicy do Warszawy, ich cech w dużej mierze upadł. 

Mówiąc o Polsce nie możemy zapomnieć o sygnecie herbowym, złotym lub srebrnym, który zastępował podpis szlachciców.

Z pierścionkami wiążą się rozmaite legendy, zwyczaje i przesądy. Wielu ludzi przywiązuje również wagę do sposobu noszenia pierścionka. I tak noszony na palcu wskazującym, dowodzi wyniosłości i odwagi, na środkowym jest oznaką rozwagi i godności, na serdecznym - symbolizuje miłość i czułość, natomiast na małym palcu - wskazuje władcze usposobienie. 

Pierścienie używane były również do niecnych celów. Często ich wydrążona tarcza służyła do przechowywania trucizny, której np. obawiał się Zygmunt August kiedy ożenił się z Barbarą Radzwiłłówną. Na spotkanie ze swoją matką, królową Boną, wkładał rękawiczki. Na szczęście, dziś wiemy, że jego strach nie był uzasadniony. 

Dziś już chyba nikt nie wierzy, że jakikolwiek pierścień może przenosić nas w inne miejsce, czynić niewidzialnymi lub pozwalać zmieniać postać. Mimo to, każdy z nas marzy o swoim wymarzonym pierścionku. Nie musi mieć cudownych zdolności, nie musi być z szafirem, diamentem czy innym drogocennym kamieniem. Najważniejsze to wierzyć, że nasz pierścionek przynosi nam trochę szczęścia, mamy go od kogoś ważnego, lub który po prostu nam się podoba. 

Niezmiernie kibicujemy Twórcom Art Maginarium, którzy tworzą wspaniałe i dla nas niezwykle magiczne pierścienie. 


Tekst pochodzi z książki: "Kalendarz Domowy Babci Aliny", Kraków1991.Delikatne srebrne obrączki wykonane od podstaw własnoręcznie. W zestawie trzy sztuki - każda o innej fakturze. Jedna z obrączek jest płaska, druga nieco zaokrąglona na przekroju, trzecia pleciona. Można je nosić razem - bardzo ładnie prezentują się na palcu wszystkie trzy, ale każda z osobna też stanowi uroczą ozdobę. Srebro oksydowane i mocno satynowane. Biżuteria stylowa i oryginalna, ciekawa alternatywa dla tradycyjnych obrączek.Pierścionek wykonany w całości ze srebra (próba 925), z pięknego kwiatka oksydowanego i przetartego oraz z polerowanej obrączki. Kwiat o wymiarach 23x23mm. Obrączka gładka regulowana-rozmiar uniwersalny. 


Pierścionek ze srebra 925 i naturalnego granatu. Srebro zostało zmatowione. Średnica kamienia 4mm, rozmiar pierścionka regulowany. Obrączka ma grubość 2,5mm.

                             Koral naturalny oprawiony w srebro 925.
                             Wielkość elementu ozdobnego 35mm x 18mm.
Pierścionek w całości wykonany ze srebra (obrączka srebro pr 925, carga i ozdoba srebro 999). Motyw zdobiący w całości wykonany przeze mnie ręcznie. Cyrkonia w kolorze fuksji. Wielkość/średnica ozdoby- 1,4cm. Obrączka regulowana od rozmiaru 15 do 17. Srebro zostało mocno zoksydowane a następnie wypolerowane.

1 komentarz:

  1. Można się tutaj dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, również z zarysem historycznym. Można też zobaczyć niezwykłe pierścionki, tworzone przez niezwykłych Twórców. Warto tu zaglądać :)

    OdpowiedzUsuń